НА ЧЕРЗІ ЗМІНА РОЗМІРУ ЗЕМЕЛЬНОГО ПОДАТКУ ТА ОРЕНДНОЇ ПЛАТИ ЗА ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ

Постановою від 16 листопада 2016 року №831 Кабінет Міністрів України затвердив нову Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та вніс зміни до постанови КМУ від 23.03.1995 р №213, відповідно до якої тепер проводитиметься нормативна грошова оцінка земель населених пунктів.

Мотивуючи необхідність прийняття вказаної постанови, Кабмін виходив з того, що нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення була проведена в Україні лише один раз (станом на 1 липня 1995 року).

Методичні підходи, які у 1995 році були покладені в основу Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, втратили свою дієвість і не можуть розглядатися як такі, що відповідають актуальному земельному законодавству і, насамперед, Закону України “Про оцінку земель”, а тому не можуть слугувати повноцінною методичною основою для проведення нової грошової оцінки земель, яка відповідала б сучасним економіко-правовим умовам сільськогосподарського землекористування.

Отже, основним завданням постанови є запровадження нового методичного підходу до проведення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (як сільськогосподарських угідь, так і несільськогосподарських угідь на землях сільськогосподарського призначення), що передбачає:

1) спрощення методики оцінки;

2) спрощення доступу землевласників та землекористувачів до даних оцінки, що базується на можливості суцільного проведення оцінки адміністративних районів та наданні інформації про оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, яка визначатиметься на основі шкал нормативної грошової оцінки агровиробничих груп ґрунтів.

Відповідно до нової Методики, нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення визначається відповідно до нормативу капіталізованого рентного доходу на землях сільськогосподарського призначення та показників бонітування ґрунтів шляхом складання шкал грошової оцінки агровиробничих груп ґрунтів природно-сільськогосподарських районів.

Постанова передбачає також порядок визначення нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки сільськогосподарського призначення. За результатами проведення нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки сільгоспризначення територіальний орган Держгеокадастру через надання адміністративних послуг за місцезнаходженням земельної ділянки видає витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.

Постанова набере чинності після закінчення 3-х місячного терміну з дня опублікування.

Після набрання чинності постановою Кабміну №831, власникам земельних ділянок сільгоспризначення та їх орендарям слід очікувати зміни розміру земельного податку та орендної плати. Адже, відповідно до статті 5 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельної ділянки використовується для визначення як розміру  земельного  податку, так і розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

 

Олександр Степанюк